Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Miejskie Przedszkole Nr 4 w Legnicy.

 

 

Miejskie Przedszkole Nr 4 w Legnicy.

 

 

Miejskie Przedszkole Nr 4 w Legnicy.

 

 

Miejskie Przedszkole Nr 4 w Legnicy.

 

 

Wirus TIK - ryzyko uzależnienia od telewizji i urządzeń multimedialnych.

Pepa i komputer

Wirus TIK- ryzyko uzależnienia dzieci od telewizji i urządzeń multimedialnych.

TIK- technologie komunikacyjno-informacyjne, które wiążą się z używaniem komputera, telewizora, telefonu, tabletu

Pokolenie cyfrowe, aplikacyjne

     Dzięki Internetowi mamy łatwy i szybki dostęp do niezmierzonych obszarów informacji. Telefon komórkowy stał się osobistym i niezbędnym narzędziem do poznawania świata i komunikowania się z innymi. Gry wideo pobudzają wyobraźnię i uwalniają emocje, ale pochłaniają też czas i energię, których potem brakuje dla innych ludzi. Łatwo przekroczyć granicę, za którą nowe technologie już nie pomagają, tylko całkowicie wypełniają życie, zachłannie, aż do utraty kontroli. Wirtualny świat zastępuje ten rzeczywisty, a cyfrowe aplikacje - realne kontakty z rodziną, bliskimi, przyjaciółmi.

Ze względu na niedojrzałość układu nerwowego kilkuletnie dziecko wykazuje dużą podatność na „przyzwyczajenie się” do korzystania z urządzeń multimedialnych.

Czy wiecie?

  • pierwszy kontakt dziecka z Internetem powinien być - między 7. a 11. rokiem życia;
  • pierwsze logowanie do sieci powinno być- 9 rok życia;
  • 33% dzieci w wieku 9-10 lat i 80% 15-16-latków korzysta z Internetu codziennie;
  • co 4 dziecko kontaktuje się z nieznajomym poznanym w sieci,
  • a co 12 dziecko spotkało się z nim osobiście;
  • prawie co 7 dziecko miało kontakt z materiałami o treści erotycznej lub pornograficznej;

 

     Przed nami święta i coroczny dylemat wielu rodziców – co kupić dziecku „pod choinkę” żeby było to ciekawe, pożyteczne a przede wszystkim sprawiło dziecku radość. Wybór coraz częściej pada na różnego rodzaju urządzenia elektroniczne takie jak tablet, telefon komórkowy czy komputer albo gry komputerowe. Wychodzimy z założenia, że w dzisiejszym świecie takie urządzenia to już codzienność i im szybciej dziecko nauczy się nimi posługiwać, tym lepiej. Przy tym maluch korzystający z komputera czy telefonu nierzadko wcześniej niż jego rówieśnicy poznaje cyfry, uczy się liter i czytania, co budzi zadowolenie znakomitej większości rodziców. Wydawałoby się same plusy – dziecko pochłonięte rozwijającymi je czynnościami, zadowolone, bezpieczne, ciche i nie absorbuje dorosłych dając im czas na różne domowe czynności czy nawet chwilę odpoczynku. To wszystko prawda pod warunkiem, że w ciągu dnia będą to rzeczywiście chwile. W przeciwnym wypadku korzystanie przez przedszkolaka z tego typu urządzeń może stać się źródłem poważnych kłopotów.

Pierwszy z nich to zaburzenia w rozwoju społecznym dziecka. Dziecko spędzające dużo czasu przed komputerem, siłą rzeczy ma go znacznie mniej na kontakty „twarzą w twarz” zarówno z rówieśnikami jak i dorosłymi. Zatem znacznie wolniej i w sposób ograniczony nabywa umiejętności potrzebne każdemu człowiekowi w codziennym życiu takie jak, komunikowanie swoich potrzeb, respektowanie reguł czy ograniczeń, umiejętność rozmowy, liczenie się z potrzebami innych i wrażliwość na nie, umiejętność dzielenia się z innymi czy zdolność do kompromisu. Z rozwojem społecznym ściśle wiąże się rozwój emocjonalny. Tylko w kontaktach z innymi ludźmi uczymy się rozpoznawania własnych i cudzych emocji, właściwego reagowania w określonych sytuacjach, empatii, poznajemy potrzebę przynależności, przyjaźni, miłości i akceptowane społecznie sposoby ich zaspokajania. Tymczasem komputer izoluje dziecko od innych ludzi. Im dłużej trwa taki stan, tym bardziej dziecko „odstaje” od rówieśników i otoczenia co może powodować jeszcze silniejszą tendencję do „ucieczki” w świat wirtualny. Do tego mogą dołączyć się wady postawy i wzroku, zwiotczenie mięśni, problemy z koncentracją a w dalszej kolejności apatia, agresja czy nawet depresja.

 

Co powinno nas zaniepokoić? Na pewno wyraźne unikanie kontaktu z rówieśnikami i przedkładanie gier komputerowych nad zabawę z innymi oraz reagowanie złością lub agresją na próby ograniczenia dostępu do komputera. Aby temu zapobiec ale i przeciwdziałać należy od samego początku wprowadzić jasne zasady korzystania z urządzeń elektronicznych i ściśle ich przestrzegać. Psychologowie twierdzą, że dzieci do     3 lat w ogóle nie powinny korzystać z gier komputerowych. Można na to pozwolić dopiero 6-7 latkom, ale pod ścisłą kontrolą dorosłych dotyczącą zarówno treści z jakimi styka się dziecko jak i czasu korzystania przez nie z komputera. Zanim więc kupimy dziecku sprzęt elektroniczny czy grę komputerową zastanówmy się czy jest to już ten czas i czy na pewno warto. A może jednak ciekawa gra planszowa czy książka - prezenty, które niejako „zmuszą” nas, dorosłych do pogłębienia relacji ze swoim dzieckiem? Dziecko w wieku przedszkolnym najbardziej ze wszystkiego potrzebuje bowiem dobrego kontaktu z rodzicami i aktywności, w tym ruchu pod różnymi postaciami.

 

Gdzie szukać pomocy?

 

 

Źródło:

  1. Wentrych „Zanim wkroczy specjalista”
  2. Wieckiewicz „Uzależniony przedszkolak?”

https://www.nfz-lodz.pl/

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-01-05 15:36przez:
Opublikowano:2023-01-05 14:57przez:
Zmodyfikowano:2023-11-16 14:57przez:
Podmiot udostępniający: Miejskie Przedszkole Nr 4 w Legnicy
Odwiedziny:5872

Rejestr zmian

  • [2023-11-16 14:57:10]nie
  • [2022-11-26 00:00:00]nie